Tung uddamålsförlust mot Boden
Första halvlek förstörde dagen även denna gång, Kungälv gör visserligen 14 mål framåt, men släpper 20 bakåt och låg som mest under med hela 9 bollar vid ställningen 9-18. Man hade svårt att få träff i försvaret och Bodens Sara Nordström fick i princip kliva in precis som hon ville. Samtidigt skapade Kungälv chanser men man satte inte sina lägen.
I andra går gästerna fram till 16-23, herrarna Petersson och Simonsson justerade i försvarsspelet och med Fredén och Landé som 3:or bakåt började man få träff. Kungälv hämtade in försprånget succesivt och med 12 minuter kvar står det 25-28 på tavlan, Kungälv har flera lägen att krypa än närmare, men Boden går fram till 25-31 och Kungälv tar sin sista timeout med 7 minuter kvar. Kungälv gör efter den 5-0 och det står helt plötsligt 30-31 på tavlan med 3,5 minut kvar. Boden lyckas dock hålla undan och vinner med uddamålet 32-33.
Idag var tjejerna värda åtminstone 1 poäng, men handboll är inte alltid rättvist. Line Stenberg utsågs till matchens lirare med få tekniska misstag, starkt försvarsspel och 5 mål framåt, men även Zubonja, Landé och Rundberg gör det bra idag.
- Mot Boden är vi inte på plats återigen, precis som senast mot Skövde. I 2 halvlek spelar vi det riktigt bra och visar vår kapacitet. Just nu gör det ont, riktigt ont och det är många som kämpar och sliter i vårt lag. Zubonja, Fredén, Line och Landé driver laget idag. Det gör som sagt ont idag, men vi får slicka såren i helgen och ladda om inför Västerås, säger Johan.
Handbollsligan Dam
Kungälvs HK - Boden Handboll 32-33 (14-20)
Kristina Zubonja 9, Ulrika Landé 6, Linnéa Rundberg 5, Line Stenberg 5, Ellen Reinholdt 3, Amanda Vinelund 2, Maja Fredén 2






