Herrarna förlorade mot Lågan

Kungälvs startar bäst och går fram till 1-4, men hemmalaget jobbar sig in i matchen och efter 12 minuter. Spelade är det lika 8-8. Lagen följs åt men hemmalaget gör ett lite dryck fram till halvtidsvila 18-16.
I andra halvlek är det hemmalaget som börjar bäst och går fram till 22-19, nu är det Kungälv som vänder på steken och med 7 minuter kvar har man ledningen med 26-28, men hemmalaget ville annat och med 01:45 kvar på klockan gör man 30-29 och efter en dramatisk och stökig sista minut stannar resultatet vid seger för lågan med 31-29.
- Sammantaget så gör vi en bra match igen. Vi vet på förhand att Lågan är tunga i sin uppspelsfas och i sitt duellspel. Det är jämnt i första halvlek som kunde slutat hur som helst. I andra får vi en dålig start som vi på utmärkt sätt krigar oss tillbaka ifrån och kan hålla jämna steg igen. En bra period från oss sätter oss på nytt i förarsätet och vi har en två-målsledning och mycket av matchen i egna händer, men vi är inte riktigt så kyliga vi behöver vara när det ska avgöras tyvärr. Den gemensamma känslan i laget efter matchen är att vi bör vinna matchen och det skriver även jag under. Nya tag till nästa match!
IK Lågan - Kungälvs HK 31-29 (18-16)
Birk Larsson 5, Arvid, Moradnia 5, Håkan Hekmati 4, Viktor, Paldanius 4, Hugo Ahlström 3, Anton Johansson 3, Hugo Andersson 2, Emil Setterlund, Edwin Bengtsson, Max Hassold
Nästa match för herrarna är derby hemma mot Kärra HF 11 oktober 17:00 i mimershallen.