Utslagna men på rätt väg

Med 7 bollar att ta ikapp var damerna piskade att gå för seger. Första halvlek blev dock en uppförsbacke där hemmalaget gick till pausvila i ledning 16-12.
I andra halvlek såg det betydligt bättre ut och den vinner damerna med 15-18. Det räcker dock inte utan hemmalaget vinner matchen med 31-30 och cupäventyret är över för denna gång.
- Jag har svårt att sätta ord på matchen innan jag sett den igen, säger Johan. Det är starkt av oss att göra 30 mål trots att vi inte har något flow i anfallet och där det finns några spelare som inte har en bra dag. Bakåt gör vi det i stort sett bra. Vi missar våra utsidor ibland men det går åt rätt håll. Vi behöver fokusera mer på alla snabba och dåliga beslut vi tar i anfallet och jobba vidare helt enkelt.
- Plus till Ulrika Lande och Selma som gör bra insatser idag, avslutar Johan.
Nu är det dull fokus på seriestarten 24:e september.
ATG Svenska Cupen
Åttondelsfinal 1:2
Kristianstad HK - Kungälvs HK 31-30 (16-12)
Kristina Zubonja 10, Ulrika Lande' 4 Stina Planath 4, Amanda Vinelund 4, Ellen Reinholdt 3, Line Stenberg 3, Nova Linde'n 2